News and Results

Tuesday Stableford – August 9, 2022

Div 1: S. Skelly 36, T. Carey 34 on c/b

Div 2: M. Harriss 35, A. Hall 34

Div 3: D. Cox 34 on c/b, G. Tilyard 34

Balls to 32 on c/b: G. Armstrong 34, G. Seward, S. Long, J. Langford 33, D. Graham, S. Haines, H. Cannan 32

NTP: 4/13: R. Wilshier, 6/15: S. Munster, 8/17: S. Johns

Sunday Stableford – August 7, 2022

Div 1: S. Oxley 38, I. Lawler 33

Div 2: A. Flack 33, S. Allen 32 on c/b

Div 3: M. Whelan 33, Y. Kateros 32

Balls to 31 on c/b: C. Smith, S. O’Neill 32, G. Onn 31

Attention ALL Members:

Regarding Monthly Medal Saturday 6/8/22…

Good morning all,

Due the heavy rain the course is experiencing, some of the course is unplayable, the Monthly Medal for today has been called off.

This will be played at a later date.

Kind regards

Pittwater Golf Club

Attention ALL Members:

All members,

In Scott’s recuperation absence…….

To address an anomaly when a player’s ball is “known or virtually certain” to have been embedded but not found, an additional temporary local rule has been added to the A-board sign.

For interpretation of Rule 16.1e ONLY, the “general area” is declared “abnormal course condition”. This permits a player to proceed under Rule 16.1e without penalty.

Bear in mind that it must be “known or virtually certain” that the player’s ball has embedded to proceed without penalty under Rule 16.1e – otherwise the ball is deemed lost and another ball must be replayed from where the previous stroke was made (i.e. stroke and distance applies). The player and his marker have the final say in determining where and how the player is to proceed – although they should be guided by other group members as and when necessary.

Stefan Johns

Vice Captain

Wednesday Ladies Par – August 3, 2022

Div 1: J. Gregory +3, L. Cotter sq., G. Downey -5

Div 2: L. Munnings -3 on c/b, S. McIntyre -3, B. Chamberlain -4

Visitor: A. Gledhill +5

Balls to -3: L. Cotter sq., S. McIntyre -3

NTP: 4/13: G. Diprose, 8/17: L. Cotter

9 hole comp: J. Salter 15, T. Matthews 14, V. Archer 13

Monthly medal winner (July): G. Downey

Next week (Wednesday 10th): 1st Round Veterans Trophy – stroke.  Played over 2 weeks, fee is $12.00.

Tuesday Stableford – August 2, 2022

Div 1: G. Armstrong 35, D. Guc 34 on c/b

Div 2: I. Richardson 39, S. Dounton 35

Div 3: G. Tilyard 37, J. Wise 34

Balls to 33 on c/b: J. Langford, G. Eberle, K. Treweek, G. Gangell, S. Munster 34, L. Foster, D. Esling 33

NTP: 4/13: G. Armstrong, 6/15: S. Shearing, 8/17: D. Cox

Sunday Stableford – July 31, 2022

Div 1: S. O’Neill 38 on c/b, D. Joseph 38

Div 2: M. Knott 41 on c/b, I. Tennick 41

Div 3: J. Atkins 37 on c/b, J. McGuinness 37

Balls to 35 on c/b: S. Allen 73, S. Probert, A. Archer 36, A. Wagin 35

Eagle on 16th: B. Lawler (12 balls)

Saturday Stableford – July 30, 2022

Div 1: A. Mullen 36, D. Harmon 35

Div 2: S. Sweet 41, B. Mills 40

Div 3: J. Briggs 38, G. Patterson 35 on c/b

Balls to 34 on c/b: T. Carey 38, R. Webb 37, K. Sellars, D. Ling, S. Johns 36, F. Powell 35, R. Smith, S. Noel 34

NTP:

4/13: R. Archer – sponsored by Trendy Cut Meats Sorell

6/15: R. Smith – sponsored by Motor Yacht Club of Tasmania Lindisfarne

7/16: P. Williams – sponsored by Dean Kearney ‘TYPEFACE’

8/17: K. Treweek – sponsored by Combined Automotive Solutions

Super pin: K. Treweek

Wednesday Ladies 2BBB Stableford – July 27, 2022

Winners: A. Montgomery & J. Gregory 39

Balls down the line: B. Crane & D. Burgess 38, B. Chamberlain & N. Bingham 36, C. McCullagh & K. Sault 36

NTP: 4/13: B. Chamberlain, 8/17: B. Chamberlain

9 hole comp: J. Salter 12, P. Lukianenko 9

Attention ALL Members:

We currently have a number of wet areas on certain fairways. We have identified these areas today with white paint around the borders, please avoid these areas when walking or driving carts around the course.

If your ball lands inside one of these identified areas please remove it (clean if necessary) & take nearest point of relief, no closer to the hole.

If you are unsure, check with your marker for clarification.

Scott Taylor

Captain

Tuesday Stableford – July 26, 2022

Div 1: S. Skelly 38 on c/b, D. Chapman 38

Div 2: S. Haines 37, H. Cannan 36

Div 3: C. Dent 36, J. Atkins 32

Balls to 34 on c/b: R. Hjort 37, I. Temblett, R. Dodsworth 35, J. Prestly, S. Pearce, R. Siggins 34

NTP: 4/13: W. Deheney, 6/15: S. Johns, 8/17: S. Skelly

Sunday Stableford – July 24, 2022

Div 1: A. Archer 40, G. Cannan 39

Div 2: J. Boxall 36 on c/b, S. Allen 36

Div 3: M. Geard 33, A. Wagin 32

Balls to 34 on c/b: D. McNally 36, A. Scott, P. McPherson, S. Cobern 34

Saturday Stableford – July 23, 2022

Div 1: R. Hjort 37 on c/b, A. Archer 37

Div 2: A. Small 37, J. Broughton 36

Div 3: F. Powell 38, M. Collins 32 on c/b

Balls to 34 on c/b: S. Long 36, R. Webb, K. Treweek, D. Dillon, A. Wagin 35, A. Hey, D. Wright 34

NTP:

4/13: Z. Stojanovic – sponsored by Trendy Cut Meats Sorell

6/15: K. Treweek – sponsored by Motor Yacht Club of Tasmania Lindisfarne

7/16: J. Langford – sponsored by Dean Kearney ‘TYPEFACE’

8/17: D. Harmon – sponsored by Combined Automotive Solutions

Super pin: D. Harmon

Attention ALL Members:

Course closed – the Committee in conjunction with the grounds staff have decided to close the course this Thursday and Friday (21st & 22nd July 2022). You would all be aware that the course is the wettest in has been in a very long time. Hopefully with some sun and wind which is forecast and no traffic it will allow PGC some time to recover.

Scott Taylor

Captain

Wednesday Ladies Stableford – July 20, 2022

Div 1: L. Cotter 31, N. Bingham 30, J. Gregory 28

Div 2: D. Stephens 30, S. McIntyre 25

NTP: 4/13: L. Cotter, 8/17: D. Stephens

9 hole comp: T. Mathews 10 on c/b, V. Archer 10

Tuesday Stableford – July 19, 2022

Div 1: T. Carey 37, C. Greenhill 35

Div 2: I. Richardson 38, W. Wells 35 on c/b

Div 3: L. Wilson 36, K. Thomas 34 (OGC)

Balls to 33 on c/b: M. Crawford 35, B. Jeffery, H. Cannan, S. Haines 34, T. Hughson 33

NTP: 4/13: C. Greenhill, 6/15: I. Richardson, 8/17: I. Richardson

Sunday Stableford – July 17, 2022

Div 1: S. Oxley 34, I. Tennick 31

Div 2: M. Knott 32 on c/b, P. McPherson 32

Div 3: L. White 38, S. Bresnehan 37

Balls to 31 on c/b: B. Lawler 35, J. Atkins, R. Williamson 31

Men’s Foursomes Championships Round 2 – July 16, 2022

Foursomes Championship winners: J. Brockman & Z. Brockman 168

Nett winners: C. Smith & L. Magrath 147

Week 2:

Gross winners: J. Brockman & Z. Brockman 80

Nett winners: I. Lawler & P. Cowen 69.5

Balls to 74: C. Smith & L. Magrath 71, D. Dillon & B. Mills 72.5, S. Noel & D. Harpham 74

NTP:

4/13: D. Wright- sponsored by Trendy Cut Meats Sorell

6/15: S. Sweet – sponsored by Motor Yacht Club of Tasmania Lindisfarne

7/16: C. Smith – sponsored by Dean Kearney “TYPEFACE”

8/17: P. Cowen – sponsored by Combined Automotive Solutions

Super pin: P. Cowen

Wednesday Ladies – July 13, 2022

Officials Day Canadian Foursome Stableford

Pittwater: D. Burgess & J. Behrens 36, S. Thurley & J. Gregory 32

Visitors: A. Salter & S. Richardson (Richmond) 34, S. Weeding & M. Magill (Tea Tree) 30

Balls down the line: M. Hagenvoort & V. Reid (Pittwater), L. Cotter & G. Downey (Pittwater)

NTP:

4/13: M. Magill (Tea Tree), S. Thurley (Pittwater)

6/15: A. Salter & S. Richardson (Richmond), G. Downey & L. Cotter (Pittwater)

8/17: R. Conlin (Geeveston), L. Munnings (Pittwater)

9 hole comp: M. Hughes 12, V. Archer 9

Tuesday Stableford – July 12, 2022

Div 1: S. Shearing 38, B. Russell 37

Div 2: G. Taylor 36, L. Foster 35

Div 3: L. Wilson 39, R. Dodsworth 37

Balls to 33 on c/b: C. Greenhill 36, W. Deheney, J. Watson, J. Wagner 35, P. Williams, B. Jeffery 34, M. Crawford 33

NTP:

4/13: L. Magrath- sponsored by Trendy Cut Meats Sorell

6/15: S. Shearing – sponsored by Motor Yacht Club of Tasmania Lindisfarne

7/16: Z. Stojanovic – sponsored by PGC

8/17: R. Hjort – sponsored by Wells Bodyworks Hobart

Sunday Stroke – July 10, 2022

Div 1: A. Flack 68 on c/b, A. Treweek 68

Div 2: I. Tennick 65, D. Harpham 66

Div 3: M. Harriss 70, S. Bresnehan 74

Balls to 71: J. Broughton 69, M. Knott 70, M. Crawford, S. Oxley 71

Men’s Foursomes Championships Round 1 – July 9, 2022

Gross winners: A. Archer & A. Reynolds 83

Nett winners: A. Mullen & S. Long 73.5

Balls to 75.5: S. Sweet & J. Prestly, S. Allen & A. Scott 75, S. Johns & G. Absolom 75.5

NTP:

4/13: L. Magrath- sponsored by Trendy Cut Meats Sorell

6/15: S. Shearing – sponsored by Motor Yacht Club of Tasmania Lindisfarne

7/16: Z. Stojanovic – sponsored by PGC

8/17: R. Hjort – sponsored by Wells Bodyworks Hobart

Super pin: R. Hjort

Leaderboard after Round 1:

  • 1 A. Archer & A. Reynolds 83
  • 2 S. Long & A. Mullen 86
  • 3 S. Allen & A. Scott 87
  • T4 J. Brockman & Z. Brockman 88
  • T4 I. Lawler & P. Cowen 88
  • T4 D. Dillon & K. McMahon 88
  • 7 S. Munster & R. Hjort 89
  • T8 S. Noel & D. Harpham 91
  • T8 M. Bannister & D. Wright 91
  • T10 S. Johns & G. Absolom 92
  • T10 L. Magrath & C. Smith 92
  • T10 P. Williams & S. Shearing 92
  • T10 S. Cooke & Z. Stojanovic 92
  • T14 I. Wyver & K. Treweek 93
  • T14. A. Manser & G. Webb 93
  • 16 D. Joseph & A. Smith 94
  • T17 J. Prestly & S. Sweet 97
  • T17 L. Foster & W. Unger 97
  • 19 R. Archer & F. Powell 98
  • T20 G. Patterson & B. Russell 100
  • T20 A. Kruse & D. Graham 100
  • 22 I. Preece & M. Collins 103
  • 23 N. Bonnett & A. Hall 104

Wednesday Ladies – July 6, 2022

Hardinge Trophy Stableford Second Round

Div 1: G. Downey 37, M. Hagenvoort 36

Div 2: B. Crane 35, S. Berry 32

Balls to 31 on c/b: M. Hagenvoort 36, D. Burgess 34, S. Berry 32

NTP: 4/13: M. Hagenvoort, 8/17: V. Reid

9 hole comp: M. Hughes 12 on c/b, V. Archer 12

Monthly medal winner: A. Montgomery

Monthly Gross winners: Div 1: M. Hagenvoort, Div 2: B. Chamberlain

Tuesday Stableford – July 5, 2022

Div 1: G. Bluett 35 on c/b, S. Haines 35

Div 2: I. Richardson 39, J. Prestly 37

Div 3: J. Wise 37, R. Dodsworth 32 on c/b

Balls to 33: K. Treweek, J. Langford, L. Foster 34, S. Long, R. Hjort, W. Wells 33

NTP: 4/13: G. Bluett, 6/15: S. Haines, 8/17: F. Powell

Sunday Stableford – July 3, 2022

Div 1: S. O’Neill 38 (TGC), D. Joseph 35

Div 2: S. Cobern 39, A. Scott 37

Div 3: G. Featherstone 36, D. Gavin 34

Balls to 33: S. Allen, D. Navickas 34, S. Oxley 33

Saturday Stroke – July 2, 2022

Monthly Medal July 2022

Winner: A. Mullen 69 on c/b

Div 1:

Gross winner: A. Reynolds 76

Nett winner: R. Hjort 70

Nett runner up: C. Davis 71 on c/b

Div 2:

Gross winner: B. Mills 87

Nett winner: A. Hall 72

Nett runner up: S. Cox 73 on c/b

Div 3:

Gross winner: R. Boxall 96 on c/b

Nett winner: G. Patterson 69

Nett runner up: J. Prestly 72

Balls to 74 on c/b: J. Brockman, D. Dillon 71, A. Treweek 72, I. Lawler, C. Smith 73, D. Graham, T. Carey 74

NTP:

4/13: N. Bonnett – sponsored by Trendy Cut Meats Sorell

6/15: S. Johns – sponsored by Motor Yacht Club of Tasmania Lindisfarne

7/16: A. Mullen – sponsored by Dean Kearney ‘TYPEFACE’

8/17: A. Smith – sponsored by Combined Automotive Solutions

Super pin: S. Munster

Wednesday Ladies – June 29, 2022

Silver Spoon Stroke Final Round

Div 1: S. Thurley 78, M. Hagenvoort 79, J. Gregory 80 on c/b

Div 2: B. Chamberlain 74 on c/b, L. Munnings 74, N. Bingham 76

Balls to 77: L. Munnings 74, N. Bingham 76, S. Berry 77

Putts: S. Berry

NTP: 4/13: V. Reid, 8/17: M. Hagenvoort

Silver Spoon winner: S. Berry

Tuesday Stableford – June 28, 2022

Div 1: W. Wells 37, G. Featherstone 35 on c/b

Div 2: A. Hall 35, J. Prestley 33

Div 3: J. Wise 37, R. Dodsworth 35

Balls to 32 on c/b: I. Temblett 35, J. Atkins 34, G Bluett 33, L. Magrath, A. Hey, P. Williams, K. Treweek 32

NTP: 4/13: D. Guc, 6/15: G. Armstrong, 8/17: S. Johns

Sunday Stableford – June 26, 2022

Div 1: A. Smith 35, G. Onn 33

Div 2: A. Cobern 37, D. Wright 36

Div 3: J. Brooks 30, M. Whelan 29

Balls to 31: D. Navickas 34, S. Allen 32, S. Oxley, K. Barwick 31

Saturday Stableford – June 25, 2022

Div 1: C. Davis 37, J. Boxall 36 on c/b

Div 2: I. Preece 37, L. Magrath 32 on c/b

Div 3: I. Wyver 33 on c/b, B. Sinnitt 33

Balls to 31 on c/b: A. Smith 36, D. White 34, A. Reynolds, S. Johns, M. Harriss 32, S. Cooke, D. Joseph 31

NTP:

4/13: W. Unger – sponsored by Trendy Cut Meats Sorell

6/15: K. McMahon – sponsored by Motor Yacht Club of Tasmania Lindisfarne

7/16: A. Reynolds – sponsored by Dean Kearney ‘TYPEFACE’

8/17: A. Archer – sponsored by Combined Automotive Solutions

Super pin: S. Long

Wednesday Ladies Stableford – June 22, 2022

Div 1: A. Montgomery 36, J. Gregory 35

Div 2: L. Munnings 28, C. McCullagh 26

Balls down the line: J. Gregory 35, S. Thurley 29, G. Downey 29

9 hole comp: D. Walch 10, J. Salter 9

NTP: 4/13: S. Thurley, 8/17: L. Birch

Tuesday Stroke – June 21, 2022

Div 1: A. Hey 69, S. Skelly 70

Div 2: H. Cannan 66, J. Prestley 71 on c/b

Div 3: J. Atkins 72 on c/b, J Wise 72

Balls to 73 on c/b: S. Johns, G. Seward 71, S. Munster, D. Siggins 72, T. Hughson, V. Lukianenko 73

NTP: 4/13: G. Cannan, 6/15: G. Seward, 8/17: T. Hughson

Sunday Stableford – June 19, 2022

Div 1: G. Onn 34, C. Greenhill 31 on c/b

Div 2: J. Brown 40, C. Smith 37 on c/b

Div 3: I. Richardson 34, M. Geard 32

Balls to 31 on c/b: M. Connelly (CGC) 37, D. Harpham 35, J. Broughton 32, R. Mazengarb, W. Unger 31

Saturday Stroke – June 18, 2022

Monthly Medal June 2022

Winner: S. Sweet 66 on c/b

Div 1:

Gross winner: A. Archer 70

Nett winner: A. Manser 71

Nett runner up: I. Temblett 72 on c/b

Div 2:

Gross winner: J. Boxall 81

Nett winner: R. Webb 67

Nett runner up: J. Broughton 72 on c/b

Div 3:

Gross winner: A. Kruse 103 on c/b

Nett winner: J. Brooks 75

Nett runner up: R. Wilshier 78

Balls to 74 on c/b: S. Shearing, Z. Brockman, S. Cox, K. McMahon 72, B. Mills, C. Smith, D. Wright 73, A. Smith 74

NTP:

4/13: L. Magrath – sponsored by Trendy Cut Meats Sorell

6/15: S. Shearing – sponsored by Motor Yacht Club of Tasmania Lindisfarne

7/16: S. Noel – sponsored by Dean Kearney ‘TYPEFACE’

8/17: S. Shearing – sponsored by Combined Automotive Solutions

Super pin: S. Shearing

Wednesday Ladies – June 15, 2022

Winter Tournament

Club winner: M. Hagenvoort 35, r/up V. Reid 32

Visitor winner: P. Jackson (Orford) 31 on c/b, r/up V. Watson (Tasmania) 31

Balls down the line: S. McIntyre, L. Birch, V. Watson, G. Diprose

NTP:

4/13: G. Diprose (Pittwater), P. Jackson (Orford)

8/17 Super Pin: P. Jackson (Orford)

Tuesday Stableford – June 14, 2022

Div 1: P. Williams 38, D. Chapman 32

Div 2: S. Sweet 37, J. Greenall 32 on c/b

Div 3: D. Cox 34, V. Lukianenko 32 on c/b

Balls to 30 on c/b: I. Price, S. Dounton 32, R. Wilshier 31, D. Esling, M. Harriss, G. Tilyard, J. Brooks 30

NTP: 4/13 & 6/15: S. Taylor, 8/17: S. Dounton

Sunday Stableford – June 12, 2022

Winner: D. Harpham 36

Ball: D. Wright 32

Course Update – June 13, 2022

Our schedule is back on track commencing tomorrow at 8.30, followed by the Ladies Winter Cup on Wednesday.

We are aware that there will be quite a few visitors on Wednesday and some will be in carts. With that in mind we are allowing carts back on the course from tomorrow AM.

I can-not reiterate this enough, carts must do the right thing and stick to the outsides of the fairways, preferably in the rough where it is safe to do so. We understand that there is a need for carts to cross over the fairways and that is fine, just avoid wet areas and the fairways as much as possible.

If the cart drivers can’t follow these simple requests we won’t penalise the individual we will prohibit ALL carts from the course until it fully dries out. So if you witness this disregard for your course then kindly remind them otherwise all carts will suffer.

Scott Taylor

Captain

Wednesday Ladies – June 8, 2022

4th Round Silver Spoon Stroke

Div 1: G. Diprose 74, M. Hagenvoort 76 on c/b, A. Montgomery 76

Div 2: D. Stephens 77, S. Berry 85, S. McIntyre 86

Balls down the line: A. Montgomery, M. Hagenvoort

Putts: G. Downey, A. Montgomery 32

NTP: 4/13: J. Gregory, 8/17: G. Diprose

Silver Spoon winner: G. Diprose

Monthly Medal: M. Hagenvoort

Monthly gross: Div 1: M. Hagenvoort, Div 2: S. Berry

Tuesday Stableford – June 7, 2022

Div 1: P. Williams 36, D. Guc 34

Div 2: K. Ring 39, M. Harriss 35

Div 3: V. Lukianenko 34 on c/b, H Cannan 34

Balls to 31 on c/b: L. Foster, S. Munster 32, K. Treweek, A. Hey 31

NTP: 4/13: V. Lukianenko, 6/15: P. Williams, 8/17: G. Armstrong

Sunday Stableford – June 5, 2022

Div 1: C. Davis 34

Div 2: J. Broughton 35

Div 3: B. Sinnitt 33 on c/b

Balls to 32: P. Williams, C. Perkins 33, C. Smith 32

Reynolds Trophy Results – June 4, 2022

Men’s: A. Reynolds def. D. Wright 3/1.

Ladies: N. Bingham def. G. Downey

The Reynolds Trophy, formally the C.A. Reynolds Memorial Trophy, was donated by the Reynolds family in memory of Mr Clem Reynolds, father of Jim and Bill Reynolds. The handicap match play event follows a 16-player single-elimination format played over three weeks, and has been held continuously since 1955 (men, 1960 ladies). The Reynolds Trophy continues to be one of PGC’s most prestigious events.

The men’s final between Andrew Reynolds and Denis Wright was played in cold but adequate golfing conditions, with the course in good condition for the game. With a large group of members in tow, the match proved to be a close contest with Andrew managing to close the door by winning the 17th hole for his second victory in two years.

The ladies final between Nina Bingham and Gill Downey was played mid-week in cold, wet and windy conditions, with Nina being crowned winner. Credit to both ladies for toughing the conditions for a hard fought match.

Saturday 3 Person Ambrose – May 4, 2022

Winners: S. Long, A. Mullen, A. Small 60 ⅚

Runners up: R. Webb, J. Broughton, M. Bannister 61

NTP:

4/13: P. Williams – sponsored by Trendy Cut Meats Sorell

6/15: K. McMahon – sponsored by Motor Yacht Club of Tasmania Lindisfarne

7/16: G. Absolom – sponsored by Dean Kearney ‘TYPEFACE’

8/17: A. Small – sponsored by Combined Automotive Solutions

Wednesday Ladies – June 1, 2022

9 hole Stableford winner: M. Hagenvoort 16

Paussie Trophy winner: V. Reid r/up S. Thurley

The Reynolds Trophy and the Paussie was played even though the weather was foul! Nina Bingham won the Reynolds Trophy with Gill Downey was Runner Up. Valerie Reid won the Paussie with Shirley Thurley as Runner up. Many, many thanks to Sue MacIntyre who braved the awful conditions to be the Club Referee.

WINNERS are GRINNERS: N. Bingham (Reynolds Trophy winner) and V. Reid (Paussie Trophy winner)

Tuesday Stableford – May 31, 2022

Div 1: K Treweek 41, S Munster 36

Div 2: S Sweet 36 on c/b, W Wells 36 on c/b

Div 3: T Hughson 35, P Archer 34 on c/b

Balls to 34: H Cannan, S Dounton 36, G Armstrong, S Skelly, I Richardson 35, G Tilyard, G Eberle 34

NTP: 4/13: M Harriss, 6/15: S Haines, 8/17: W Vince